PINO NA LJETOVANJU - Izgovor glasova za predškolce (3-6 godina)

Marta Galewska-Kustra

40 stranica, cijela je knjiga kaširana od kartona (čvrste stranice), zaobljeni rubovi, format 22 x 25 cm, ilustrirano u boji, nakladnik: Planet Zoe 2018


PIP I POPI - VELIKI BALON

PIP I POPI - VELIKI BALON

S KARLOM IZ DANA U DAN: Priče, pjesme, kreativnost i smijeh

S KARLOM IZ DANA U DAN: Priče, pjesme, kreativnost i smijeh

PINO NA LJETOVANJU - Izgovor glasova za predškolce (3-6 godina)

17,92 €
Trenutno nedostupno
 
 
 
 

Simpatični mališan Pino postat će omiljeno društvo vašeg djeteta u ranim godinama učenja govora. Četvrti dio njegovih zgoda namijenjen je djeci u dobi od 3 do 6 godina. Došlo je vrijeme da se u igri pozabavimo djetetovom artikulacijom, odnosno vještinom pravilnog izgovaranja glasova. Knjiga potiče razvoj izgovora i omogućava roditeljima provjeriti izgovara li dijete pravilno u odnosu na svoju dob ili mu je potrebna stručna podrška logopeda.

Prethodni su dijelovi bili usredotočeni na ranije faze govorno-jezičnog razvoja (onomatopeje, prve riječi, rečenice, početak razvoja gramatike). Ovaj svezak ide korak dalje: vrijeme je za igru povezanu s artikulacijom, odnosno vještinom pravilnog izgovaranja glasova. Ova je knjiga osmišljena kao podrška razvoju djetetova izgovora. Korisna je i roditeljima koji, zahvaljujući sadržanom materijalu, mogu provjeriti izgovara li dijete glasove u skladu s dobi ili mu je možda potreba stručna pomoć logopeda.


Kako je osmišljena ova knjiga?

Savjetujem da se upoznate s konceptom i elementima knjige prije nego što se počnete igrati s djetetom. Sve slikovnice o zgodama Pine i njegove vesele obitelji jezično su i likovno prilagođene mogućnostima i potrebama djeteta u određenoj dobi. Svaka stranica sastoji se od dva dijela: od prikaza pojedinačnih objekata zajedno s pitanjima i natpisima (npr. „Što je to?”, „Žaba”) te od situacijske ilustracije u kojoj su ti objekti upotrijebljeni u djetetu razumljivom kontekstu. Na svakoj se ilustraciji nalazi tekst priče koji se nastavlja iz stranice u stranicu. Slike i natpisi ispod njih, u donjem dijelu stranice, osmišljeni su tako da roditeljima omoguće provjeru djetetova izgovora pojedinih glasova.  Te su slike razvrstane u  tri dobne skupine: tri godine, četiri godine i pet godina. Svaka skupina sadrži riječi kojima provjeravamo izgovor određenih glasova koje bi dijete te dobi trebalo pravilno izgovarati. Na primjer, za trogodišnjake te slike ne služe za provjeru izgovora glasova kao što su „š” i „r”, jer ih trogodišnjak još ne mora izgovarati (može ih zamjenjivati lakšima). Naime, ti glasovi igraju glavnu ulogu u skupini riječi za petogodišnjake. Kako bismo izbjegli nesporazume, u svakom natpisu ispod slike, glas čiju vještinu izgovora provjeravamo, označen je crvenom bojom, a dob djeteta na koju se dani glas odnosi navedena je iznad okvira (npr. „od 3 godine”).  Na posljednjim stranicama nalazi se popis riječi upotrijebljenih u ovoj knjizi koji vam može poslužiti za ponovnu provjeru djetetova izgovora, kao i primjeri vježbi za poboljšanje pokretljivosti govornih organa (usana, jezika, mekog nepca i čeljusti).
 

Kako koristiti ovu knjigu za poticanje razvoja govora?

Knjiga je namijenjena djeci od navršene tri godine starosti koja bi već trebala komunicirati složenim rečenicama i umjeti razgovarati o njima bliskim temama. Tekstovi na ilustracijama nakon čitanja mogu poslužiti kao inspiracija za razgovor roditelja s djetetom, složenim i dugim rečenicama. To je prilika za slobodno izražavanje koje je djetetu te dobi trenutno najpotrebnije u razvoju govora. Važno je, međutim, obratiti pažnju i na pojedinačne slike i natpise u donjem dijelu stranice, unutar odgovarajuće dobne skupine. Zamolite dijete da imenuje ono što vidi na slikama. U tom trenutku slušajte kako dijete izgovara glasove označene crvenom bojom. Važno je usredotočiti se upravo na te glasove, a ne na ostale glasove u riječima. Ako se, npr. u dijelu za trogodišnjake, nalazi riječ „rep” s crveno označenim glasom „p”, usredotočujemo se samo na glas „p”, ne obraćajući pažnju na to što će glas „r” dijete izostaviti ili zamijeniti drugim glasom jer je to posve uobičajeno za tu dob. Tijekom igranja knjigom ne moramo se ograničavati na izgovaranje samo onih riječi koje su ponuđene u pojedinoj dobnoj skupini. Trogodišnjak, na primjer, može uspješno imenovati objekte sadržane u okvirima za četvero- i petogodišnjake. Međutim, jako je važno da roditelji ne očekuju od trogodišnjaka da izgovara te riječi bez greške. Dijete u tom slučaju ima pravo još uvijek ne izgovarati glasove koji su tamo označeni. Oni će se u njegovom govoru pojaviti kasnije. Preporučujem da u zajedničkoj igri s djetetom redovito koristite i stranice na kraju knjige, s vježbama za bolju pokretljivost artikulacijskih organa. Spremnost jezika, usana, mekog nepca i čeljusti zapravo je jedan od ključnih preduvjeta pravilnog izgovora.
 

Što izbjegavati tijekom igranja ovom knjigom?

Nikako ne smijemo dijete prisiljavati na ponavljanje riječi, koriti ga i govoriti: „Ponovi!” Moramo biti strpljivi i dati mu dovoljno vremena da to sâmo poželi učiniti. Također, ne smijemo očekivati da ispravno izgovori sve riječi koje se nalaze u donjem dijelu stranice. Očekujemo pravilan izgovor samo glasova označenih crvenom bojom, i to unutar dobne skupine kojoj dijete pripada. Ako ih ipak ne uspijeva pravilno izgovoriti, ne možemo prisilom tražiti da tu vještinu stekne! Razvijanje pravilne artikulacije glasova zadaća je logopeda, a samostalne aktivnosti na tom području mogu dovesti do loših navika koje je jako teško ispraviti (npr. izobličavanje glasova).
 

Na što paziti tijekom igranja ovom knjigom?

Pažljivo slušajte izgovor glasova označenih crvenom bojom. Obratite pozornost zamjenjuje li dijete te glasove drugima (npr. „š” u „s”, „r” u „j” ili „l”, „v” u „f”, „b” u „p” itd.) ili izobličuje njihovo zvučanje (npr. izgovara li glasove „š/s, ž/z, č/ć ”, „s, z, c”, „š, ž, č, ć, dž, đ” s dodatnim šumom ili možda izgovara „r” na način koji nije prihvaćen, npr. vibrantno, kao u francuskom). Ako primijetite da dijete ima poteškoće s izgovorom pojedinih glasova unutar svoje dobne skupine, posavjetujte se s logopedom. Prije nego što počnemo raditi na tim problemima, probleme moraju dijagnosticirati stručnjaci. Obratite pažnju na to je li dijete zainteresirano za zadatke iz knjige. Imajte na umu da bi se trogodišnje dijete trebalo služiti rečenicama i razgovarati s odraslom osobom: postavljati pitanja, odgovarati na njih, umjeti na jednostavan način pričati o onome što je radilo tijekom dana ili čega se igralo u vrtiću, odnosno sve složenije se izražavati. Ako vam se čini da dijete to ne može, a prema dobi bi već trebalo, posavjetujte se s logopedom.

(Iz Predgovora, dr.sc. Marta Galewska-Kustra, prof. logoped)


 

Knjige istog autora:


 

Kupite i slične knjige: