Što roditelji ne bi trebali činiti, a svejedno čine

Odgoj savjeti, Tatjana Leus, Marina Zažigina

Autorica: Marina Zažigina

200 str., 15,5 x 23 cm, meki uvez, izdavač: Planet Zoe, 2010.


Škrinjica s blagom za dječju dušu: Igre, aktivnosti i bajke za zdravo i sretno odrastanje

Škrinjica s blagom za dječju dušu: Igre, aktivnosti i bajke za zdravo i sretno odrastanje

Što roditelji ne bi trebali činiti, a svejedno čine

15,93 €
Trenutno nedostupno
 
 
 
 

Ideja za ovu knjigu javila se kad je dječja psihologinja Marina Zažigina skupila više od 2000 odgovora na pisma roditelja vezana uz psihološke teme razvoja i odgoja djece. Koliko god raznorodna bila, pitanja su se zapravo mogla svesti na nekoliko "gorućih" tema što su najviše zanimale roditelje. Od tih je tema sačinjen sadržaj ove knjige.
Gotovo sva su pitanja počinjala riječima: "Što da učinim kada moje dijete…" Slijedili bi različiti nastavci: "…boji se pasa, ne želi spavati sâmo u svom krevetu, odbija ići u dječji vrtić, siše prst" i tako dalje. Roditelji su željeli dobiti praktičan savjet i preporuku te naučiti kako se ponašati u određenoj situaciji. Često su opisivali mjere koje su poduzeli, a koje nisu pomogle, moleći zatim za ispravan savjet.
Tako je uz tipične situacije autorica postupno skupila i "zbirku" tipičnih pogrešaka što ih roditelji čine u odgoju djece predškolske dobi. Ako postoji  to općenito "kamenje spoticanja", onda postoji i velika vjerojatnost da se iste pogreške ponove u novoosnovanim "mladim" obiteljima. Upravo je želja da se roditeljima mališana i predškolaca pomogne da se, u psihološkom smislu, mudro ophode s djecom, odredila glavni cilj ove knjige.
Kako bi čitatelji mogli vidjeti kako preporučene metode primijeniti u praksi, na kraju svakog poglavlja autorica odgovara na najzanimljivija pisma roditelja.

Sadržaj

Problemi s uspavljivanjem i spavanjem
Prestanak dojenja i odvikavanje od dude varalice
Navikavanje na kahlicu i druga higijenska pitanja
Dječja ljutnja i agresija
Posesivnost i problemi odnosa djece na igralištu
Durenje i histerični ispadi u mališana
Disciplina za predškolce
Dječja sramežljivost
Dječji strahovi
Dječja ljubomora
Razvoj spolnih uloga u djece i seksualni odgoj
Sva pitanja o dječjem vrtiću

O autorici

Marina Zažigina je dječja i obiteljska psihologinja, ravnateljica Obiteljskog centra "Atelje" u Moskvi, stručna suradnica Europskog centra za psihološku podršku obitelji, majka dvojice sinova. Osim savjetovanja djece i roditelja, vodi tečajeve za roditelje "Škola roditeljstva", "Odgoj bez grešaka" i "Zašto je teško biti mama?"

DOJMOVI ČITATELJA

Ovu sam knjigu kupila na preporuku prijateljice i smatram je najrazumnijom od svih knjiga za roditelje koje sam pročitala u zadnje vrijeme, a pročitala sam ih dosta! Opisani su svi problemi s kojima se susreću mame mališana. Sve je napisano vrlo jednostavnim jezikom i savjeti su stvarno praktični! Žao mi je što je nisam našla prije, mogla sam izbjeći mnoge pogreške. Preporučujem! Irena

Vrlo korisna knjiga! Pročitala sam je i povremeno joj se vraćam. Opisana su mnoga praktična pitanja s kojima se roditelji suočavaju. Pristup je promišljen, uravnotežen i smiren, osjeća se poštovanje prema djetetu. Kada bih usporedila sa studiranjem, na fakultetu postoje predavanja i seminari, ova je knjiga seminar. Posudila sam je prijateljici, nakon čega je ona kupila svoj primjerak. Antonija

Pročitali smo i posudili baki. Smatramo da će upravo njoj biti korisno da pročita tako nešto. Na razumljiv način prikazane su mnoge pogreške. Knjiga je super! Stanislav

Jako sam se obradovala dolasku ove knjige u moju kuću. Vrlo često ostajemo, u biti, nasamo s mnogim problemima povezanim s našim mališanima. Ova knjiga daje savjete kako izbjeći ovaj ili onaj problem, ili riješiti pojedinu situaciju. Informacije su izložene vrlo jednostavnim i svima razumljivim jezikom. Osim takozvanog teoretskog dijela koji je posvećen svakom problemu i u kojem autorica razmatra njegove uzroke, opisuje pogreške koje roditelji čine te kako ih izbjeći, te pokazuje načine prevladavanja problema, u knjizi se nalaze odgovori na pitanja roditelja koji su se našli u konkretnoj situaciji. Anna

Knjiga me nije nimalo razočarala. Informacije su izložene kratko, jasno, dostupno i sustavno. PREPORUČUJEM! Osobito onim roditeljima koji nemaju vremena niti volje „plijeviti“ gomilu literature na temu zahtjevnog posla podizanja djece. Ova je knjiga definitivno zamijenila njih dvanaestak u mojoj kući.

Dobra knjiga! Odgovori na pisma roditelja razrijeđeni s ponešto teorije. Vrlo srdačna autorica. Knjiga ni u jednom trenutku nije dosadna. Čini mi se da bi je trebao pročitati svaki roditelj djece od godinu dana, kako bi izbjegao moguće pogreške. Mojem sinu su sada 2 godine i već sam nešto propustila…

Na primjerima roditeljskih pisama razmatraju sve svi aspekti odnosa s djetetom predškolske dobi. U svakom poglavlju postoji sažetak u kojem su izdvojene tipične pogreške roditelja, pogrešni postupci i posljedice, kao i ispravni postupci. Odnijeli smo primjerak u dječji vrtić u koji ide naša kći, smatramo da će i odgojiteljice tu dosta toga naći. Tomislav

 

ZAVIRITE U KNJIGU:

 


 

Iz knjige:
Riječ autorice

 
Ideja za pisanje ove knjige javila mi se nakon što sam radeći kao dječja i obiteljska psihologinja skupila više od dvije tisuće odgovora na pitanja što su mi ih roditelji postavljali na mojim internetskim stranicama.* Koliko god raznorodna bila, pitanja su se zapravo mogla svesti na nekoliko osnovnih tema što su najviše zanimala roditelje. Od tih je tema sačinjen sadržaj ove knjige.
Gotovo sva su pitanja počinjala riječima: „Što da učinim kada moje dijete…“ Slijedili su različiti nastavci: „…boji se pasa, ne želi spavati sâmo u svom krevetu, odbija ići u dječji vrtić, siše prst, zapitkuje 'što je smrt?'“ i tako dalje.
Roditelji su željeli dobiti praktičan savjet i preporuku te naučiti kako se ponašati u određenoj situaciji. Često su opisivali postupke koje su "poduzeli", a koji „nisu pomogli“, moleći zatim za „ispravan“ savjet.
Katkad bi se utvrdilo da roditelji jednostavno nisu bili sasvim sigurni postupaju li ispravno i smiju li nastaviti u zacrtanom smjeru. Tražili su potvrdu i odobrenje stručnjaka. U drugim su slučajevima uistinu griješili i svojim „neispravnim“ postupcima samo pogoršavali situaciju, ozbiljno otežavši život i sebi, i svojem djetetu.
Tako sam pored tipičnih situacija postupno prikupila i „zbirku“ što su ih roditelji činili u odgoju djece predškolske dobi. Ako postoji općenito „kamenje spoticanja“, onda postoji i prilično visoka vjerojatnost da se iste pogreške ponove u novoosnovanim "mladim" obiteljima. Upravo je ta želja da roditeljima mališana i predškolaca pomognem da se u psihološkom smislu mudro ophode s djecom odredila glavni cilj ove knjige. Dakle, riječ je o djeci predškolske dobi (od rođenja do 6 ili 7 godina). Opis svake teme uključuje sljedeće:

- uzroke nastanka problema;
- pogreške postupke roditelja;
- nepovoljne vanjske uvjete koji pogoršavaju situaciju;
- posljedice pogrešaka;
- načine prevladavanja nastalih izazova;
- vrijeme koje je za to potrebno (ako ga je moguće predvidjeti).

Kako bi čitatelji mogli vidjeti kako preporučene metode primijeniti u praksi, na kraju svakog poglavlja odgovaram na najzanimljivija pitanja roditelja. Osim toga, analiza „slučajeva iz života“ korisna je za „utvrđivanje gradiva“ i uvijek je zanimljivija i od najpametnije teorije („suhi ostatak“ nečijih zapažanja u udžbenicima iz psihologije).